Město České Budějovice

České Budějovice leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše. Žije v nich téměř devadesát šest tisíc obyvatel. Jsou statutárním městem a správní metropolí Jihočeského kraje. Bohatou historickou tradici připomínají význačné architektonické stavby budované intenzivně od třináctého století.

Město nechal v roce 1265 založit český král Přemysl Otakar II. v rámci mocenského soupeření s mocnými jihočeskými rody Vítkovců a Rožmberků. Chtěl tak získat v oblasti oficiální centrum královské moci.

Jméno získaly České Budějovice podle staré osady Budivojovice. Její jméno se během staletí různě komolilo.V době husitské se přidalo také přídavné jméno České, které sice původně bylo jen správním termínem, ale postupně se stalo rozlišovacím znamením pro českou a německou komunitu.Zatímco Češi říkali svému městu České Budějovice, Němci používali pouze německého názvu pro Budějovice - Budweis.

Klíčovým podnikem je pro město Budvar. Tento nyní národní podnik byl založený v roce 1895. V roce 2007 vyrobil 1 253 000 hektolitrů piva. Nejdůležitějším a nejznámějším pivem z nabídky Budějovického Budvaru je světlý ležák značky Budweiser Budvar, který se vyváží do více než 50 zemí celého světa. Dobré jméno si ale vydobyly i další "českobudějovické" firmy, například Koh-i-noor Hardtmuth, Bosch, Gamex, Madeta a další.

Zdroje: Město České Budějovice, Ministerstvo zahraničí ČR